Wentylacja tak samo ważna jak ogrzewanie?

zyć byle komu.Encyklopedia o efekcie kominaEfekt kominowy (ciąg, cug) ? zjawisko fizyczne powstawania spontanicznego przepływu cieplejszego gazu (np. powietrza) z dołu do góry w kominach. Efekt kominowy występuje też w szybach wen

Wentylacja tak samo ważna jak ogrzewanie? wentylacja gdańsk
Przy dobrze wykonanej instalacji cieplnej i wentylacyjnej dom nie może mieć żadnych problemów z niszczejącym tynkiem czy grzybem. Dlatego jest kluczową rzeczą i nie należy jej powierzyć byle komu.

Encyklopedia o efekcie komina

Efekt kominowy (ciąg, cug) ? zjawisko fizyczne powstawania spontanicznego przepływu cieplejszego gazu (np. powietrza) z dołu do góry w kominach. Efekt kominowy występuje też w szybach wentylacyjnych, szybach wind, szybach kopalnianych i wielu innych miejscach o pionowym układzie.

Siłą napędową efektu kominowego są różnice gęstości wynikające np. z różnicy temperatury pomiędzy powietrzem (lub ściślej: gazem) zewnętrznym, a wewnętrznym (w przewodzie komina). Słup wewnętrznego, ogrzanego powietrza jest lżejszy niż zimnego ? zewnętrznego. Wynika z tego, że u podstawy komina w jego wnętrzu ciśnienie jest mniejsze niż na zewnątrz na tej samej wysokości. Ta różnica ciśnień wywołuje przepływ powietrza. Efekt jest tym większy im wyższy komin i większa różnica temperatur. Z tego powodu kominy bywają ocieplane. W przemysłowych kominach o wysokości 100 m, efekt kominowy jest na tyle silny, że u jego szczytu, w ładną, bezwietrzną pogodę, prędkość przepływu powietrza dochodzi do 50-60 km/h. Energia kinetyczna rozpędzonego w kominie powietrza może zostać wykorzystana do produkcji energii elektrycznej. Kominy zbudowane specjalnie w tym celu są nazywane wieżami słonecznymi. Umieszczone w nich turbiny napędzają prądnice wytwarzające prąd.

Jeżeli przez komin będzie wentylowany gaz lżejszy od powietrza, wówczas nie musi być cieplejszy, by wystąpił efekt kominowy. Np. przy zrzucaniu azotu przy separacji tlenu lub spalaniu metanu na pochodniach.

Czasem efekt kominowy stanowi niekorzystne zjawisko, któremu trzeba przeciwdziałać. Np. efekt kominowy w klatkach schodowych wysokich budynków prowadzi do utrudnień w korzystaniu ze schodów. Przeciwdziałanie efektowi kominowemu polega zwykle na wierceniu odpowiedniej liczby otworów wentylacyjnych na całej długości szybu lub przerywaniu długich, pionowych ciągów przegrodami.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_kominowy


O syndromie chorego budynku

Syndrom chorych budynków (SBS, z ang. sick building syndrome) ? kombinacja dolegliwości występujących w określonym miejscu (np. w budynku, w którym się pracuje).

Wystąpienie przykrych dolegliwości związane jest głównie z zbyt małą ilością świeżego powietrza w pomieszczeniu oraz z jego złą jakością. Źródłami zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniu mogą być organizmy żywe (np. produkty uboczne oddychania, pocenia się, grzyby), materiały budowlane i elementy wyposażenia wnętrz (np. rozpuszczalniki, impregnaty drewna, związki emitowane przez farby malarskie, azbest), systemy wentylacji i klimatyzacji (np. mikroorganizmy żyjące w nieczyszczonych przewodach wentylacyjnych), powietrze zewnętrzne (np. zanieczyszczenia chemiczne powietrza w dużych aglomeracjach miejskich) albo samo użytkowanie pomieszczeń (np. palenie tytoniu).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Syndrom_chorego_budynku


Wentylacja problematyczna

Niedrożna wentylacja powoduje wiele poważnych problemów z całym budynkiem. Dlatego warto regularnie sprawdzać swoją wentylację pod kątem odpowiedniego działania w każdym pomieszczeniu. Jeżeli zauważysz takie oznaki złej wentylacji jak wilgoć zbierającą się na oknach, pleśń w zakamarkach, mokre ściany. Możliwe, że też ktoś ostatnio ma przewlekły katar lub problemy z górnymi drogami oddechowymi- to tez może być efektem złej wentylacji w budynku.

Sprawdzić można to na kilka sposobów. Wystarczy przystawić świeczkę, zapalniczkę lub zapalona zapałkę do wyloty wentylacji i jeżeli ogień skieruje się w naszą stronę to oznacza problemy z wentylacją i należy je jak najszybciej rozwiązać.