
Stomatologia zachowawcza jest jedną z osobnych specjalności stomatologicznych. Jest to dział stomatologii, który zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniu powstałych ubytków próchniczych. Stomatologia zachowawcza jest ściśle związana z endodoncją, która należy do jednego z działów tej specjalności. Endodoncja jest obszerną częścią stomatologii zachowawczej, która specjalizuje się w leczeniu kanałowym zębów. Usługi dentystyczne z działu stomatologii zachowawczej z endodoncją są najczęściej wykonywanymi usługami. Zadaniem endodoncji jest rozpoznawanie i leczenie chorób miazgi zęba oraz rozpoznawanie i leczenie chorób tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie endodontyczne, inaczej zwane także kanałowym, jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach próchniczych, martwicy miazgi lub ze wskazań protetycznych przed wykonaniem korony. Przykładowymi usługami oferowanymi przez gabinety stomatologiczne z zakresu stomatologii zachowawczej są leczenie kanałowe pierwotne, leczenie kanałowe wtórne oraz wypełnienie ubytków.
Profesjonalny i dbający o pacjentów gabinet dentystyczny na pewno powinien być placówką jak najbardziej nowoczesną. Nie może ograniczać się do wykonywania standardowych zabiegów, które znane są już ludzkości od wielu lat. Musi wyjść na przeciw wszelkim nowatorskim technologiom i umiejętnie po nie sięgać, by dzięki nim jeszcze lepiej pomagać pacjentom. A jak stwierdzić, czy dana placówka rzeczywiście może zyskać miano nowoczesnego gabinetu dentystycznego? Początkowo wystarczy spojrzeć na osiągnięcia pracujących w niej lekarzy. Dobry stomatolog musi być przecież nie tylko wykształcony. Powinien stale starać się zwiększać swoją wiedzę, biorąc udział w rozmaitych szkoleniach i kursach. Profesjonalna i dobrze przygotowana do pracy kadra to podstawa nowoczesnych placówek. Zazwyczaj właśnie z tego powodu stawiają one na ludzi młodych, głodnych wiedzy. Warto również zwrócić uwagę na to, jakimi narzędziami przy pracy posługuje się dentysta. Sprzęt, który występuje w gabinecie dentystycznym, powinien być jak najbardziej nowoczesny.
Niby to normalne, że stomatolog wywołuje w nas pewne przerażenie, bo gdy rozmawiamy na ten temat ze znajomymi, okazuje się, że wszyscy tak mają, ale jeśli jednak ten lęk jest tak silny, że czasami uniemożliwia nam odbycie wizyty, powinniśmy przyjrzeć się mu z bliska. Sprawdźmy, czy przypadkiem nie zmagamy się z dentofobią. Daje ona sporo charakterystycznych objawów. A na pewno sami potrafimy odróżnić zwykły stres od paraliżującego lęku będącego symptomem fobii. Z "normalnym" lękiem przeważnie jakoś sobie radzimy. Gabinet dentystyczny co prawda trochę nas przeraża, ale jakoś przekraczamy jego próg, sadowimy się na fotelu, a gdy lekarz wstrzykuje nam środek znieczulający, potem jakoś samo to wszystko idzie. W przypadku dentofobii to wszystko byłoby dla nas nie do pomyślenia. Od momentu wejścia do gabinetu z naszym umysłem i ciałem zaczęłyby się dziać niewyobrażalne rzeczy, które mogłyby doprowadzić nawet do utraty przytomności lub biegunki. Sami zastanówmy się więc, czy dentysta rzeczywiście wywołuje u nas aż tak silne objawy. Jeżeli tak jest - koniecznie zgłośmy się z tym problemem do dobrego terapeuty.
Dentysta jest jednym z tych lekarzy, od którego wymaga się chorurgicznej wręcz precyzji. Co za tym idzie, by móc odpowiednio pomagać swoim pacjentom, potrzebny mu jest odpowiedni sprzęt. Oto kilka przedmiotów, jakie w swoim gabinecie ma stomatolog. Podstawowymi narzędziami wykorzystywanymi w gabinetach dentystycznych są pęseta (którą lekarz przenosi waciki oraz chwyta niektóre inne instrumenty) zgłębnik (za pomocą którego stomatolog wykrywa ubytki w zębach, a także bada jego twardość) oraz lusterko dentystyczne, służące do obserwacji niewidocznych inaczej części jamy ustnej. Dentysta często sięga jednak po bardziej zaawansowane narzędzia. Gabinet dentystyczny musi być zaopatrzony m.in w napychacze stomatologiczne, służące do wypełniania ubytków w zębach, oraz wiertła do opracowywanie zębów. W gabinecie znajduje się także wiele akcesoriów służących chirurgii stomatologicznej, np. dźwignie do ekstrakcji zęba oraz różnej długości igły. Dodatkowo znajdziemy tam też choćby dłutka implantologiczne czy osteotomy.
Nikt z pewnością nie lubi chodzić po lekarzach, jak to się popularnie mówi. Najbardziej znienawidzonym jednak fachowcem w dziedzinie medycyny jest niewątpliwie Stomatolog. Słowo to wzbudza powszechny strach u wielu osób. Jeszcze jak słyszą słowo wyrywanie, nie jeden albo ucieka prosto z fotela dentystycznego, albo nie zamierza się wcale tam wybrać. Robi to dopiero, jak ból zęba osiągnie swoje apogeum i jest on na tyle silny, że nogi same podążają w kierunku najbliższego gabinetu stomatologicznego. Dentysta, ani gabinet dentystyczny nie są tacy straszni, jak mogłoby się wydawać. W dobie dzisiejszych technologii są metody pozwalające na bezbolesne usuwanie zębów. To nie to, co w latach ubiegłego wieku, że nie było dostępnych wielu rozwiązań. Zmieniła się także obsługa. jeżeli więc masz problem, a jest on już na tyle poważny, że wymaga interwencji lekarskiej, to nie ma na co czekać. Trzeba udać się do dentysty i szybko pozbyć się niewygodnej dla nas sytuacji. Odwagi lub jak też mówią żołnierze do boju.