
Strach przed wizytą u dentysty to przypadłość wielu osób. Należy jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach stomatolog posiada nowoczesny sprzęt i innowacyjne rozwiązania, dzięki czemu leczenie ubytków i innych zmian jest całkowicie bezbolesne. Profesjonalny gabinet dentystyczny jest odpowiednio wyposażony i bardzo komfortowy. W wielu punktach pacjenci w czasie zabiegu mogą oglądać programy telewizyjne, co pozwala znacząco obniżyć poziom stresu. Dobry dentysta powinien mieć również odpowiednie podejście do dzieci. Maluchy powinny regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne, aby jak najszybciej leczyć pojawiające się ubytki. Pierwsze spotkanie ze specjalistą to najczęściej wizyta adaptacyjna, podczas której dziecko poznaje pracę stomatologa oraz wszystkie podstawowe narzędzia znajdujące się gabinecie. Większość specjalistów nagradza małego pacjenta po zakończonym leczeniu. Zazwyczaj są to kolorowanki, zabawne naklejki, próbki past do zębów, zawieszki, breloki czy pudełeczka na mleczne zęby.
Nawet jeśli gabinet dentystyczny przerażał cię dosłownie od zawsze, nie oznacza to jeszcze, że rozwinęła się u ciebie dentofobia. Nie jest ona bowiem zwykłym lękiem. To zaburzenie psychiczne, takie samo jak każda inna fobia, które charakteryzuje się nasilonymi i zintensyfikowanymi objawami oraz często wymaga leczenia. Jak możesz rozpoznać u siebie taką przypadłość? Zwróć po prostu uwagę na swoje myśli, zachowanie i reakcje ciała, gdy następnym razem odwiedzisz dentystę. Objawy w dentofobii nie przypominają bowiem zwykłego strachu. W tej chorobie dentysta staje się dla ciebie kimś na miarę potwora z najstraszniejszych snów, na którego sam widok twoje ciało reaguje tak, jak gdyby zaraz miało stanąć do walki. Oddech przyspiesza. Nieraz jest tak szybki, że dosłownie nie możesz złapać tchu. Serce bije jak szalone, nogi zaczynają drżeć, a ty myślisz wyłącznie o ucieczce. Jeżeli stomatolog doprowadza się do tego rodzaju objawów, możesz stwierdzić, że rzeczywiście cierpisz na dentofobię, czyli poważny lęk przed dentystą.
To, że o zęby należy dbać i utrzymywać higienę jamy ustnej wiedzą już nawet małe dzieci. Zdarza się jednak, że albo w skutek zaniedbania, albo z przyczyn niezależnych od nas, czyli na przykład posiadania słabszego szkliwa, pojawia się konieczność skorzystania z leczenia stomatologicznego. Rzecz jasna usługi stomatologiczne nie ograniczają się tylko do leczenia zębów, ale również obejmują wszelkie zabiegi upiększające w ramach stomatologii estetycznej. Jeśli chodzi o cenę świadczonych usług, to jest ona zależna od rodzaju wykonywanego zabiegu. Cena jest uzależniona także od używanych metod oraz zużytych materiałów, które są niezbędne do właściwego leczenia. Warto jednak pamiętać, że im niższa cena, tym prawdopodobnie gorsza jakość używanych materiałów do wypełnienia zęba. Cennik usług stomatologicznych uwzględnia więc wiele czynników, takich jak jakość używanych wypełnień, zaopatrzenie w profesjonalny sprzęt dentystyczny i wiele innych. Na stronie internetowej gabinetu stomatologicznego często znajdują się informacje o świadczonych usługach oraz ich cenach.
Stomatologia zachowawcza jest jedną z osobnych specjalności stomatologicznych. Jest to dział stomatologii, który zajmuje się profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniu powstałych ubytków próchniczych. Stomatologia zachowawcza jest ściśle związana z endodoncją, która należy do jednego z działów tej specjalności. Endodoncja jest obszerną częścią stomatologii zachowawczej, która specjalizuje się w leczeniu kanałowym zębów. Usługi dentystyczne z działu stomatologii zachowawczej z endodoncją są najczęściej wykonywanymi usługami. Zadaniem endodoncji jest rozpoznawanie i leczenie chorób miazgi zęba oraz rozpoznawanie i leczenie chorób tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie endodontyczne, inaczej zwane także kanałowym, jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach próchniczych, martwicy miazgi lub ze wskazań protetycznych przed wykonaniem korony. Przykładowymi usługami oferowanymi przez gabinety stomatologiczne z zakresu stomatologii zachowawczej są leczenie kanałowe pierwotne, leczenie kanałowe wtórne oraz wypełnienie ubytków.
Historia jest taką dziedziną wiedzy, że można ją również odnieść do każdej innej, przykładowo analizując i zastanawiając się nad początkami medycyny, a konkretnie stomatologii. Oczywiście metody, z których korzysta współczesna stomatologia są zdobyczami postępu technologicznego, jednak pewien ogólny zamysł pozostał taki sam. W końcu celem stomatologii od samych jej początków, jakie by nie były, aż po dzień dzisiejszy, jest leczenie zębów, jamy ustnej oraz jej okolic. Najstarszy przypadek przeprowadzanego leczenia stomatologicznego stwierdzono w liczącym aż 14 tysięcy lat szkielecie mężczyzny, który został znaleziony we włoskich Dolomitach. Na zębie trzonowym tego mężczyzny dało się zauważyć próby wydrapania ostrym narzędziem zmian próchnicowych. Innym przykładem, który świadczy o istnieniu stomatologii, są znalezione czaszki, pochodzące sprzed 9 tysięcy lat, zawierające ślady opracowania ubytku próchnicowego oraz wypełnienia. Czaszki te zostały odkryte w miejscowości w Pakistanie przez archeologów.