Dobrze zapełniony ogród

.Jak i kiedy posadzić tuje?Tuje, a w zasadzie żywotniki można sadzić na różnych stanowiskach, jednak należy pamiętać o kilku podstawach, aby nasza roślina dobrze się rozwijała. Po pierwsze stanowisko nie powinno być zbyt słonec

Dobrze zapełniony ogród W ogrodzie nie mogą być tylko róże, czy drzewa owocowe, dobrze wyglądają również rośliny typu . Doskonale wypełnią przestrzeń, mogą posłużyć za zielony płot i zazwyczaj są mało wymagające.

Jak i kiedy posadzić tuje?

Tuje, a w zasadzie żywotniki można sadzić na różnych stanowiskach, jednak należy pamiętać o kilku podstawach, aby nasza roślina dobrze się rozwijała.

Po pierwsze stanowisko nie powinno być zbyt słoneczne i suche, ponieważ tuje z reguły wolą stanowiska słoneczne i pół cieniste. Ważna jest też gleba, która powinna być dobrze przepuszczalna i wilgotna oraz przede wszystkim żyzna.

Okres sadzenia żywotników przypada na wiosnę aż do jesieni, jednak przed pierwszymi mrozami. Ważne jest też, aby regularnie je podlewać przed nastaniem zimowej pory. Co do mrozoodporności to wiele zależy od typu i gatunku, jednak większość sprzedawanych w Polsce tuj jest bardzo odporna na niskie temperatury, jednak w tym przypadku warto zasięgnąć porady u sprzedawcy.


Japoński ogród

Ogród japoński ? ogród w tradycyjnym, japońskim stylu, spotykany przy domach prywatnych, w parkach, przy świątyniach buddyjskich i shint? oraz w pobliżu zabytków (np. zamków).

Ogród japoński ma naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić ani zniszczyć. Należy go tak pielęgnować, aby jak najstaranniej ukryć działania człowieka. Ideałem dla japońskich ogrodników jest odpoczynek wśród dzikiej przyrody. Jeden z tekstów dotyczących urządzania ogrodów japońskich (XI w.) mówi: ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj.

Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, ale wszystkie cechuje harmonia, prostota, asymetria i elegancja. Dwa podstawowe style ogrodów to TSUKIYAMA z małymi pagórkami, kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza i jeziora oraz KARESANSUI ? styl suchego ogrodu ze żwirem przedstawiającym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym uderzające w nie fale.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogród_japoński


Krzewy na żywopłot i na ozdobę

W ogrodzie możemy posadzić nieskończoną ilość gatunków roślin, wszystko zależy od naszego pomysłu oraz od potrzeb. Sporą popularnością cieszą się drzewka i krzewy ozdobne, które można również zastosować jak żywopłot, jednak nie każdy gatunek się do tego nadaje. Niektóre iglaki nie są tak odporne na warunki pogodowe, wiatry czy nadmierne nasłonecznienie, dlatego nie mogą być stosowane w celu odgrodzenia terenu.

Miniaturowe iglaki sprawdzą się również świetnie na skarpach, czy przy oczkach wodnych, tworząc świetną i naturalną kompozycję. Do tego w większości przypadków takie drzewka wystarczy jedynie przycinać od czasu do czasu do pożądanej wielkości.