Części samochodowe i serwisowanie - co warto wiedzieć?

ie czyszczony ma być konkretny samochód. Po dokładnym wyczyszczeniu samochodu powinien on zostać spłukany i osuszony. Oczywiście w warunkach domowych takie osuszanie samochodu będzie polegało na pozostawieniu go na słońcu oraz wyt

Części samochodowe i serwisowanie - co warto wiedzieć?

Płukanie i osuszanie samochodu

Każde czyszczenie samochodu może być dokonywane zarówno w warunkach domowych, jak i w myjniach samochodowych. Wszystko zależy od tego, jak dokładnie czyszczony ma być konkretny samochód. Po dokładnym wyczyszczeniu samochodu powinien on zostać spłukany i osuszony. Oczywiście w warunkach domowych takie osuszanie samochodu będzie polegało na pozostawieniu go na słońcu oraz wytarciu go sucha posiadanymi przez właściciela samochodu ściereczkami. Uzupełnieniem dla mycia samochodu może być jego woskowanie. Takie woskowanie bardzo poprawia wygląd samochodu i sprawia, że wygląda on na bardzo zadbany. W razie potrzeby można także sięgnąć po lakier samochodowy i przy jego użyciu zatuszować różne niedoskonałości samochodu.


O budowie automatów

Około 4000 lat p.n.e. wynaleziono koło. Od tego czasu, człowiek używał pojazdów kołowych napędzanych siłą zwierząt do różnych celów. Pierwsze pisemne wzmianki o samochodzie pochodzą z 215 roku p.n.e., a spisane zostały przez Herona z Aleksandrii1. Dotychczas zachowała się księga O budowie automatów oraz O budowie machin wojennych i O machinach, które siłą powietrza w ruch są wprowadzane1. W XIII wieku angielski mnich Roger Bacon prorokował, że można by zbudować machiny zdolne poruszać (...) powozy jedynie za pomocą nauki i sztuki, bez pomocy istoty żywej2.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_motoryzacji


Rodzaje skrzyń biegów

Rodzaje skrzyń biegów

mechaniczne - zmianę przełożeń uzyskuje się za pomocą przekładni zębatych. Są to popularne skrzynie z ręczną dźwignią zmiany biegów. Koła przekładni pozostają w ciągłym zazębieniu. Odpowiednie przełożenie, a zatem i drogę przepływu mocy w przekładni, wybiera się poprzez system synchronizowanych sprzęgieł, sterowany drążkiem zmiany biegów. W starych konstrukcjach skrzyń biegów, które nie były wyposażone w synchronizatory, zmiana biegów była procesem wielostopniowym (tzw. "podwójne wysprzęglanie"):
rozłączenie sprzęgła głównego
zmiana biegu na luz i ponowne wsprzęglenie
międzygaz ? chwilowe podniesienie prędkości obrotowej wału silnika w celu wyrównania prędkości obrotowych kół przekładni
wysprzęglenie i wybór odpowiedniego biegu
wsprzęglenie
Sekwencyjne - rodzaj skrzyń mechanicznych, stosowanych w motocyklach oraz rzadziej w samochodach, w których zmiana przełożenia realizowana jest za pomocą dźwigni, mającej możliwość jednorazowo zmiany tylko o jeden bieg (w górę lub w dół). Po zastosowaniu sterowania za pomocą elektroniki, trafiły również do samochodów.
Hydromechaniczne - zmianę przełożenia uzyskuje się za pośrednictwem zmiany szybkości krążenia cieczy w przekładni hydrokinetycznej i przekładni zębatej, zwykle planetarnej. Są to zazwyczaj automatyczne lub półautomatyczne skrzynie biegów.
Bezstopniowe - przełożenie realizowane jest za pomocą pasa klinowego specjalnej konstrukcji, opasującego dwie pary kół stożkowych, które rozsuwając się, lub zsuwając powodują płynną zmianę przełożenia. Jego wartość w takiej konstrukcji może być dowolna w pewnych granicach. Stosowane głównie w kombajnach oraz nowoczesnych ciągnikach rolniczych, a także w skuterach.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skrzynia_bieg%C3%B3w