Ciepły dom - zadbaj o to

p. pokój dzienny, garaż, łazienka), czas przebywania w nim ludzi (np. cała noc, chwilowo), możliwości techniczne (czyli dostępne źródła energii) i uwarunkowania finansowe. Centralne ogrzewanie (CO) Działanie CO grawitacyjnego z

Ciepły dom - zadbaj o to

O ogrzewaniu

Dostarczanie ciepła do pomieszczeń
Wstęp

Istnieje wiele metod dostarczania ciepła do pomieszczenia. Konkretne rozwiązanie warunkują: rodzaj pomieszczenia (np. pokój dzienny, garaż, łazienka), czas przebywania w nim ludzi (np. cała noc, chwilowo), możliwości techniczne (czyli dostępne źródła energii) i uwarunkowania finansowe.
Centralne ogrzewanie (CO)
Działanie CO grawitacyjnego z górnym rozprowadzeniem
Współczesny kocioł CO

We współczesnym rozumieniu jest to dostarczenie ciepła do elementów grzejnych zlokalizowanych w docelowych pomieszczeniach za pomocą gorącej wody. Jednak zakres tego pojęcia jest szerszy ? jest to dystrybucja ciepła po budowli, uzyskanego z przetworzenia paliwa w jednym, specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu, kotłowni, w tym przypadku piec nazywany jest kotłem centralnego ogrzewania, a elementy przekazujące ciepło w pomieszczeniach to grzejniki (tzw. potocznie ?kaloryfery?). Do rozprowadzania ciepła wykorzystuje się wodę, parę wodną lub powietrze. Stosuje się systemy obejmujące jedno mieszkanie (centralne ogrzewanie etażowe), jeden budynek, kilka budynków, a nawet całe miasta.

W instalacjach obejmujących jeden budynek woda może krążyć w wyniku zmian gęstości przy zmianach temperatury (CO grawitacyjne) lub jej przepływ jest wymuszany pompą. W większych instalacjach stosuje się wyłącznie systemy z wymuszonym obiegiem. Z uwagi na to, iż ogrzewanie grawitacyjne wymaga zastosowania rur o większej średnicy i większej powierzchni grzejników (znacznie mniejszy przepływ czynnika grzewczego przez grzejniki), obecnie prawie w ogóle nie jest stosowane. Także w małych budynkach (np. domach jednorodzinnych) stosuje się obieg wymuszony.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogrzewanie


Przegląd instalacji grzewczej

Bez względu na rodzaj zainstalowanego systemu grzewczego każdy właściciel domu powinien dbać o bezpieczeństwo jego mieszkańców w okresie zimowym. Jednym ze sposobów na zapewnienie im takiego bezpieczeństwa jest robienie częstego przeglądu zamontowanej instalacji grzewczej. Dzięki temu będzie można od razu wykryć wszelkie nieszczelności powstające w takiej instalacji i zapobiec ewentualnym wyciekom. Dodatkowo powinno się przeprowadzać przeglądy przewodów kominowych po zakończeniu każdego okresu grzewczego i przed rozpoczęciem nowego, a wówczas będzie można zapobiec powstawaniu w domu zadymienia. W razie potrzeby trzeba przeprowadzać także czyszczenie przewodów kominowych. Usługi z tym związane wykonywane są przez kominiarzy.


Kupno kotła na ekogroszek

Obecnie bardzo często zachęca się do sięgania po ekologiczne sposoby ogrzewania domu. W trakcie takiego ogrzewania wykorzystywane są przede wszystkim środki grzewcze przyjazne dla środowiska, które nie powodują zadymiania okolic domu i wytwarzania drażniących dla ludzi zapachów. Jednymi z kotłów pozwalającymi na ekologiczne ogrzewanie domów są kotły na ekogroszek, dlatego stały się one powszechnie dostępne i mogą być kupowane w wielu sklepach z kotłami grzewczymi. Obsługa kotła na ekogroszek praktycznie ogranicza się do potrzeby dostarczania do kotła środka grzewczego i jego uruchamiania oraz wynoszenia popiołu. Niewątpliwą zaletą kotłów na ekogroszek jest wspomniana ich ekologiczność oraz wygoda związana z ich obsługiwaniem.